A Conservative Congregation that is anything but...

Officers and Board of Trustees 2014-2015 5775

Clergy | Administration | Board of Trustees

Officers
Judith S. Greenblatt President
Robert Pelcovits Vice President for Human Development / Planning
Judith Westrick Vice President for Religious Activities
Jack Nassau Vice President for Financial Development
Margaret Wool Vice President for Educational Activities
Jill Davidson Vice President for Membership Outreach
Charles Blackman Treasurer
Debra Page Secretary

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TRUSTEES - TERM ENDING 2018
Alison Caplan  
Steve Goliger  
Ronni Guttin  
   
   
TRUSTEES - TERM ENDING 2017
Dani Sahner Brier Louis Gitlin
Rob Cable Cathy Demain Mann
Barbara Fields Pam Kaitin Miller
Rachel Elmaleh Michael Oelbaum
Robyn Furman Jeffrey Sparr
Marisa Garber Nina Tannenwald
Marc Gertsacov Marc Trachtenberg

 

 Trustees - Term Ending 2016

Iris Bahar Deborah Kutenplon
Robert Fain Paula Sigal
Gayle Goldin Rebecca Zakin
David Isenberg  
Audrey Kupchan  
 
TRUSTEES - TERM ENDING 2015
Deborah Skolnick Einhorn Jon Lentz
Susan Froehlich David Odessa
Sharon Gaines Barry Prizant
 Meyer Goldstein Arthur Sheer
Lisa Greenberg Naomi Stein
Gary Kaufman Roii Raz

Rebecca Kislak Brown

 

David Leach

Bernice Weiner

 

Dianne Witman 

 

 

 

Honorary Presidents:

Donald M. Robbins, Edward D. Feldstein,Bernard Lightman, Bernice Kumins, Sheila R. Alexander, Carl I. Freedman, Samuel K. Suls, Samuel J. Shamoon, Robert P. Landau, Nathan B. Beraha, Mark R. Feinstein


Honorary Vice Presidents:

Estelle Klemer, Linda Mittleman, Richard Mittleman, Barbara Feldstein,


Honorary Recording Secretaries:

Mel Topf, Dianne Z. Newman


Honorary Board:

Maurice Glicksman, Richard C. Kumins, Barbara S. Lavine, Barbara Lightman, James Winoker


Committee Representatives:

Bar/Bat Mitzvah – Debra Page

Endowment – Jerrold Lavine

Gabbayim – Steven Blazer

House – Howard Bromberg

Legal – Ronald Markoff

Leisure Club – Herman Rose

Membership – Jill Davidson

Museum – Ruth Page

Religious School – Bethany Sutton

Ushers – Robert Lieberman

Youth – Rabbi Andrea M. Gouze